English

نمایشگاه را موضوعی و تفکیک شده برگزار کنید

آرشیو خبر بازدید: 152 کد مطلب: 6093  
پیشنهاد یک ناشر برای برگزاری نمایشگاه کتاب؛

نمایشگاه را موضوعی و تفکیک شده برگزار کنید

تسنیم
مدیر انتشارات مجد با بیان اینکه می‌توان بخش‌های مختلف نمایشگاه را به صورت تفکیک شده برگزار کرد، گفت: می‌توان یارانه‌ها را نیز در بخش‌های مختلف تقسیم کرد.
۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ بهمن ساعت 13:05

 سیدعباس حسینی‌نیک، مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی،‌ با بیان اینکه این نمایشگاه مجازی کتاب نمی‌تواند جایگزین نمایشگاه فیزیکی کتاب شود، گفت: اما این رویداد فرهنگی به دلایل مختلف مزیت‌هایی دارد که می‌تواند بهتر از نمایشگاه فیزیکی خدمات‌رسانی کند، به‌خصوص که محدودیت‌های ترافیکی و حمل‌و‌نقل و کرونا امکان بازدید از نمایشگاه را محدود کرده است.

 

وی ادامه داد:‌ در نمایشگاه مجازی کتاب تهران بدون اینکه حمل‌و‌نقل‌ها و جابجایی‌ها صورت بگیرد و محدود به زمانی از شبانه‌روز باشیم، کاربران می‌توانند در طول ساعت‌‌های مختلف کتاب‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

حسینی‌نیک با بیان اینکه نمایشگاه مجازی کتاب می‌تواند دارای مزایای خاص خود باشد، تصریح کرد: اگر بخواهیم با احتیاط رفتار کنیم، پیشنهاد می‌شود که همه بخش‌های موضوعی در یک زمان برگزار شود و بهتر است بخش‌های کودک و نوجوان، دانشگاهی،‌ عمومی و آموزشی به صورت مجزا ولی متوالی برگزار شوند.

وی افزود: با توجه به گستره وسیع استقبال مخاطبان از بخش‌های مختلف، سال گذشته نمایشگاه با اختلال مواجه شد. از سوی دیگر، شرکت پست نیز با حجم گسترده‌ای از مرسولات پستی روبرو شد؛ این در حالی است که همه این موارد را در جلسه قبل از نمایشگاه سال گذشته متذکر شده بودم.

مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی با طرح این موضوع که نمایشگاهی با این حجم از بازدیدکننده در دنیا بی‌نظیر است، تصریح کرد: در دنیا ما کمتر نمایشگاهی با چندین میلیون بازدید در مدت یک هفته و با این حجم تراکنش مالی داریم. اما مسئله اینجا است که اینترنت کشور با این حجم از مراجعات امکان سرویس‌دهی ندارد. نمایشگاه کتاب علاوه بر جست‌وجوی نام ناشر و نام کتاب باید امکان جستجوهای پیشرفته داشته باشد تا بازدیدکننده موضوع خاصی را انتخاب کند و چاپ اول یا سال انتشار آن را نیز ببیند. همچنین او باید بداند چه کتاب‌هایی در این حوزه‌ وجود دارد، اما حجم گسترده مخاطبان چنین امکانی را نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه بسیاری از ناشران ما نیز آموزش لازم را ندیده‌‎اند، یادآور شد: دانش ناشران باید به‌روز شود و در این میان می‌توان از تجارب تشکل‌های حوزه نشر و آشنایی آن‌ها با ناشران و مشکلات آنها استفاده کرد.

وی بر لزوم افزایش زیرساخت‌های پست نیز تأکید و اضافه کرد: ظرفیت شرکت پست مثل سال گذشته است و نسبت به سال گذشته تغییر زیادی نکرده است. در این زمینه باید آمار درست و مناسبی از سال گذشته وجود می‌داشت تا برای امسال برنامه‌ریزی بهتری می‌شد. به‌طور قطع نحوه تحویل‌‌گیری بسته‌های پستی که در وضعیت شلوغی به‌صورت فله‌ای تحویل گرفته می‌شد، حکایت از بی‌سامانی بسیار زیاد در تحویل بسته‌ها دارد؛ ولی هرگز گزارشی از طرف مدیران خانه کتاب و ادبیات ایران در این خصوص ارائه نشده است.

مدیرمسئول انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم که بخش‌های مختلف نمایشگاه را به صورت تفکیک شده در یک ماه یا چهار هفته برگزار کنیم و هر هفته را به یک موضوع اختصاص دهیم و یارانه‌ها را نیز در بخش‌های مختلف تقسیم کنیم تا بخش عمده مشکلات زیرساختی کمتر شود.

وی ضمن مخالفت با پست رایگان در نمایشگاه فیزیکی کتاب تهران گفت: ارسال رایگان کتاب لزومی ندارد. همین که کتاب‌ها با تخفیف به دست مخاطبان می‌رسد، کافی است و رایگان شدن پست موجب می‌شود هزینه‌ای به ناشران و بخش دیگر آن به دولت تحمیل ‌شود؛ در حالی که اصلاً لزومی به این کار نیست.

به گفته وی؛ از یک طرف، ناشر باید 20 درصد تخفیف را اجباری بدهد و همچنین هزینه بسته‌بندی و پاکت و پست را متقبل شود و از طرف دیگر دولت 40 درصد یارانه به خریداران اصلی نمایشگاه که دانشجویان، طلاب، اساتید و اهل قلم هستند می‌دهد و البته یارانه پست را نیز پرداخت می‌کند. اما با این همه هزینه، نتیجه آن می‌شود که مشتریان جدی کتاب در طول سال خریدی نمی‌کنند تا نمایشگاه این چنینی برگزار شود.

سیدعباس حسینی‌نیک در پایان گفت: باید وضعیت کلی برگزاری نمایشگاه‌های کتاب مورد تحلیل دقیق قرار گیرد. پیشنهاد می‌کنم دولت در دوره جدید به این مهم بپردازد و این ظرفیت در تشکل‌های نشر وجود دارد و دولت می‌تواند از آن بهره گیرد.


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 نمایشگاهی‌با فروش‌کمتر | نگاهی به آمارهای فروش سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد
2 قطری‌ها یک هفته قبل از نمایشگاه متوجه شدند قرار است مهمان ویژه ما باشند! ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد
3 جنگ اوکراین به صنعت نشر روسیه لطمه زد ۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت
4 نمایشگاه را موضوعی و تفکیک شده برگزار کنید ۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ بهمن
5 صرفا برای رفع تکلیف! ۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ بهمن
6 پیامک دقیقه ۹۰نمایشگاه مجازی کتاب؛ ناشران را غافلگیر کرد! ۱۴۰۰ يکشنبه ۳ بهمن
7 چند پیشنهاد برای نمایشگاهی که مردم قیدش را زدند ۱۴۰۰ شنبه ۲ بهمن
8 نمایشگاه‌های کتاب در جهان همچنان مجازی برگزار می‌شوند ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ اسفند
9 همکاران ما به صورت کلی از برگزاری نمایشگاه راضی بودند ۱۳۹۹ شنبه ۱۸ بهمن
10 فضای مجازی عرصه‌های جدیدی را در حوزه فروش کتاب ایجاد کرده است ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۴ بهمن
11 نمایشگاه مجازی کتاب خروجی قابل قبول در تبادلات رایت ندارد ۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن
12 نمایشگاه مجازی کتاب محفلی کوچک برای برخی!! ۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :