پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران پاسخ سازمان مالیاتی به معافیت مالیاتی ناشران؛
شفاف سازی کنید، مالیات ندهید

سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به ادعای برخی ناشران درباره رعایت نشدن قانون معافیت مالیاتی آنان اعلام کرد: ناشران با شفاف‌سازی اطلاعات می‌توانند مشمول مالیات به نرخ صفر شوند.

علیرغم تصریح بند ل تبصره 139 قانون مالیاتهای مستقیم مبنی بر معافیت مالیاتی ناشران،اما دیده می شود که برخی ممیزان مالیاتی با نادیده گرفتن این قانون به مطالبه مالیات از ناشران مبادرت می ورزند.

 دفتر روابط عمومی و فرهنگ‌ سازی مالیاتی وابسته به سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه ای به شرح زیر ، به تشریح چگونگی برخورداری ناشران از تسهیات این قانون پرداخت: «فارغ از موضوع بهره‌مندی از معافیت یا نرخ صفر مالیاتی به طور کلی به منظور شفاف‌سازی اقتصادی و وصول مالیات از درآمد واقعی اشخاص، اجرای عدالت مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و ... قانون‌گذار به موجب مواد ۹۵، ۱۰۰، ۱۰۶، و ۱۱۰ قانون مالیات مستقیم، مؤدیان را مکلف به تسلیم به اظهارنامه مالیاتی،‌دفاتر قانونی و یا اسناد و مدارک مربوط در مواعد مقرر قانونی حسب مورد نموده است.

 

از سوی دیگر با اهداف گوناگون برخی معافیت‌ها، تخفیف‌ها و یا نرخ صفر مالیاتی برای برخی مؤدیان پیش‌بینی شده که نرخ صفر مالیاتی موضوع بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم یکی از این موارد است. به موجب بند مذکور، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی و قرآنی (دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های ذی‌ربط)، فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شوند، مشمول مالیات به نرخ صفر است.بنابراین فعالیت‌های موضوع این بند با رعایت مقررات مربوط مشمول مالیات به نرخ صفر خواهد بود.

بدیهی است که امکان بهره‌مندی از مالیات به نرخ صفر به معنی سلب مسؤلیت از مؤدیان در انجام تکالیف قانونی ایشان نیست. علی‌ایحال قانون‌گذار به صراحت در تبصره (۱) ماده ۱۴۶ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ارائه اظهارنامه، دفاتر و یا اسناد و مدارک موضوع ماده ۹۵ قانون مزبور را شرط برخورداری از نرخ صفر و هرگونه معافیت یا مشوق مالیاتی را (به جز در مواردی که استثناء نموده) اعلام کرده است».

منتشر شده توسط خبرگزاری فارس در تاریخ ۱۴۰۱ جمعه ۹ ارديبهشت
کدخبر:6115منبع:خبرگزاری فارستاریخ انتشار:۱۴۰۱ نهم ارديبهشتلینک خبر: http://www.baketabonline.ir/Pages/News-6115.aspx