پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران
ساده نویسی منجر به تمایل کودکان به کتابخوانی می‌شود

پالیزدار، کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: ساده نویسی برای کودکان موجب می‌شود که دانش آموزان بتوانند علاوه بر کتب درسی، کتاب‌های غیردرسی را نیز مطالعه کرده و زمینه رشد و شکوفایی خود را فراهم کنند.

 فرهاد پالیزدار کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد نحوه انتقال آسانتر علوم به جامعه به خصوص قشر کودکان مصاحبه تلفنی کرد.

 

کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مورد موانع و مشکلات تالیف گفت: فاصله تالیف و ترجمه چندان زیاد نیست؛ به ترجمه به دلیل آسانی و در دسترس بودن برای ناشران اقبال بیشتری می‌شود چرا که تالیف برای کودکان و نوجوانان به ویژه در حوزه علم متخصصانی آشنا به علم می‌طلبد و لذا نویسندگان کمتری در این حوزه ورود می‌کنند.

 

وی با تاکید بر ضرورت نقش پر رنگ نهادهای فرهنگی در حوزه کتابهای کودک اضافه کرد: ساده نویسی برای کودکان موجب می‌شود که دانش آموزان بتوانند علاوه بر کتب درسی، کتاب‌های غیردرسی را نیز مطالعه کرده و زمینه رشد و شکوفایی خود را فراهم کنند.

 

پالیزدار فضای دیجیتال را از مولفه‌های موثر در این حوزه خواند و اظهار کرد: کتاب‌ها باید بر اساس فضای زیست فرهنگی کشور خودمان نوشته شود.

 

این کارشناس فرهنگی بیان کرد: ذهنیت تاریخی موجب شده که کارهای ترجمه شده را برتر تصور کنیم؛ برخی آثار داخلی نیز در این حوزه به خوبی درخشیده‌اند و باید آنها را تشویق و حمایت کرد.

منتشر شده توسط کودک پرس در تاریخ ۱۴۰۰ سه شنبه ۲ آذر
کدخبر:6060منبع:کودک پرستاریخ انتشار:۱۴۰۰ دوم آذرلینک خبر: http://www.baketabonline.ir/Pages/News-6060.aspx