پایگاه اطلاع رسانی صنعت چاپ ایران
چرا کتابخوان الکترونیک در بین دانش‌آموزان مدارس محبوبیت پیدا کرده؟

کتابخوان الکترونیک هر روز بیشتر از روز قبل در زندگی مردم و به خصوص جوان‌ها تثبیت می‌شود و بسیاری از سنین کمتر آن را به کتاب‌های چاپی ترجیح می‌دهند.

 ایبوک‌ریدر یا کتابخوان الکترونیک شاید هنوز به طور کامل در زندگی مردم عصر تکنولوژی هنوز نتوانسته جایزه را مستحکم کند، و هنوز بسیاری کتاب‌های چاپی را ترجیح می‌دهند، با این وجود این وسیله هر روز بیشتر از روز قبل در زندگی مردم و به خصوص جوان‌ها تثبیت می‌شود و بسیاری از سنین کمتر آن را به کتاب‌های چاپی ترجیح می‌دهند. خیلی‌ از کارشناسان اعتقاد دارند کتاب‌های الکترونیک و دستگاه‌های کتابخوان این روزها به خاطر گران‌بودن کتاب‌های دانشگاهی برای دانشجویان وسیله‌ای حیاتی است ولی بسیاری نیز اعتقاد دارند این وسیله برای دانش‌آموزان مدارس نیز واجب است. مارکوس رایلی دانش‌آموخته دانشگاه سانفرانسیسکو شش دلیل ذکر می‌کند که این دستگاه برای دانش‌آموزان مدارس هم در حال تبدیل به وسیله‌ای ضروری است:
 
1. فشرده و قابل حمل. بسیاری از دانش‌‌آموزان از حمل کتاب‌های درسی متعدد به ستوه آمده و کتابخوان وسیله‌ای مناسب برای گردآوری تمام کتاب‌های درسی است. آنها کافی است یک با یک اثر انگشت به کتاب‌های درسی خود دسترسی داشته باشند.
 
2. صرفه‌جویی در هزینه‌ها. مثل کتاب‌های دانشگاهی تهیه کتاب‌های درسی مدارس هم این روزها دارای هزینه‌های قابل توجهی است و آمارها نشان می‌دهد بسیاری از دانش‌‌‌آموزان مدارس نیز ترجیج می‌دهند از کتاب‌های الکترونیک به جای کتاب چاپی استفاده کنند.
 
3. انتخاب عالی. در گذشته کتاب‌های الکترونیک محدود به مدل‌های آمازون و چند شرکت دیگر می‌شد ولی حالا تنوع رنگ و طرح باعث جذابیت این ابزار در میان دانش‌اموزان شده است و آنها حتی در کنار کتاب‌های درسی چاپ شده از این وسیله برای کارهای مختلف خود استفاده می‌کنند. سبک و زیبایی دستگاه‌های جدید باعث گرایش دانش‌‌اموزان مدارس آمریکا و دیگر کشورهای دنیا به سمت این دستگاه‌های کتاب‌خوان شده است.
 
4. نزدیک به کاغذ. در گذشته این مسئله عنوان شده بود که کیفیت مطالعه کتاب با استفاده از کتاب‌های چاپی باعث شکست ابزارهای الکترونیک شده است ولی در سال‌های اخیر با اختراع جوهرالکترونیک (E-Ink) موجب شده دستگاه‌های کتابخوان دارای نور مضر نباشند و نمایشگر اکثر این دستگاه‌های جدید به نوعی نزدیک به کاغذ است. مطالعات نشان می‌دهد ساعت‌ها مطالعه با کتابخوان‌های جدید هیچ ضرری برای چشم ندارد.
 
5. حریم خصوصی. در کتابخوان‌های الکترونیک امکانی است که می‌توان در کنار کتاب‌های درسی رمان و کتاب داستان نیز مطالعه کرد. بسیاری از دانش‌اموزان مدارس دوست ندارند کتابی که مطالعه می‌کنند کسی از محتوایش با خبر شود و به خاطر همین کتاب‌خوان الکترونیک در بین آنها رواج پیدا کرده است.
 
6. عدم نیاز به چراغ‌مطالعه. شاید مهمترین مزیت کتاب‌های الکترونیک برای کسانی که عادت به مطالعه کتاب قبل از خواب دارند، این است که آنها دیگر مثل گذشته نیاز به روشن نگه داشتن چراغ مطالعه ندارند. این چراغ‌ها برای دیگران مزاحمت ایجاد می‌کند ولی با داشتن یک کتاب الکترونیک جدید با نور پایین هیچ کسی از کتاب خواندن شما ناراحت نخواهد شد.

منتشر شده توسط ایبنا به نقل از گودایریدر در تاریخ ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۰ شهريور
کدخبر:5687منبع:ایبنا به نقل از گودایریدرتاریخ انتشار:۱۳۹۹ دهم شهريورلینک خبر: http://www.baketabonline.ir/Pages/News-5687.aspx