English

شفاف سازی کنید، مالیات ندهید

آرشیو خبر بازدید: 240 کد مطلب: 6115  
پاسخ سازمان مالیاتی به معافیت مالیاتی ناشران؛

شفاف سازی کنید، مالیات ندهید

خبرگزاری فارس
سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به ادعای برخی ناشران درباره رعایت نشدن قانون معافیت مالیاتی آنان اعلام کرد: ناشران با شفاف‌سازی اطلاعات می‌توانند مشمول مالیات به نرخ صفر شوند.
۱۴۰۱ جمعه ۹ ارديبهشت ساعت 11:32

علیرغم تصریح بند ل تبصره 139 قانون مالیاتهای مستقیم مبنی بر معافیت مالیاتی ناشران،اما دیده می شود که برخی ممیزان مالیاتی با نادیده گرفتن این قانون به مطالبه مالیات از ناشران مبادرت می ورزند.

 دفتر روابط عمومی و فرهنگ‌ سازی مالیاتی وابسته به سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه ای به شرح زیر ، به تشریح چگونگی برخورداری ناشران از تسهیات این قانون پرداخت: «فارغ از موضوع بهره‌مندی از معافیت یا نرخ صفر مالیاتی به طور کلی به منظور شفاف‌سازی اقتصادی و وصول مالیات از درآمد واقعی اشخاص، اجرای عدالت مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی و ... قانون‌گذار به موجب مواد ۹۵، ۱۰۰، ۱۰۶، و ۱۱۰ قانون مالیات مستقیم، مؤدیان را مکلف به تسلیم به اظهارنامه مالیاتی،‌دفاتر قانونی و یا اسناد و مدارک مربوط در مواعد مقرر قانونی حسب مورد نموده است.

 

از سوی دیگر با اهداف گوناگون برخی معافیت‌ها، تخفیف‌ها و یا نرخ صفر مالیاتی برای برخی مؤدیان پیش‌بینی شده که نرخ صفر مالیاتی موضوع بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم یکی از این موارد است. به موجب بند مذکور، فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی و قرآنی (دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه‌های ذی‌ربط)، فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شوند، مشمول مالیات به نرخ صفر است.بنابراین فعالیت‌های موضوع این بند با رعایت مقررات مربوط مشمول مالیات به نرخ صفر خواهد بود.

بدیهی است که امکان بهره‌مندی از مالیات به نرخ صفر به معنی سلب مسؤلیت از مؤدیان در انجام تکالیف قانونی ایشان نیست. علی‌ایحال قانون‌گذار به صراحت در تبصره (۱) ماده ۱۴۶ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، ارائه اظهارنامه، دفاتر و یا اسناد و مدارک موضوع ماده ۹۵ قانون مزبور را شرط برخورداری از نرخ صفر و هرگونه معافیت یا مشوق مالیاتی را (به جز در مواردی که استثناء نموده) اعلام کرده است».


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 شفاف سازی کنید، مالیات ندهید ۱۴۰۱ جمعه ۹ ارديبهشت


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :