English

استقبال گستردهٔ مردم از کتاب‌فروشی‌های مستقل اسپانیا در سالی که در انزوا گذشت

آرشیو خبر بازدید: 43 کد مطلب: 5847  

استقبال گستردهٔ مردم از کتاب‌فروشی‌های مستقل اسپانیا در سالی که در انزوا گذشت

باکتاب آنلاین به نقل از گاردین
در طول همه‌گیری ویروس کرونا، تکنولوژی به نوعی مشاغل مختلفی را نجات داد و ذهن‌مان را سالم نگه داشت. اما در قرنطینهٔ بارسلونا گویی ساده‌ترین و قدیمی‌ترین اختراع انسان -کتاب- دوباره جان گرفت.
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲ بهمن ساعت 08:38

 

کتاب فروشی‌های داخل شهر همگی از ازدحام مردم و فروش‌های فوق‌العاده صحبت می‌کنند و در کمال تعجب تعداد زیادی کتاب فروشی هم در طول این همه‌گیری شروع به کار کرده‌اند.  یکی از کتاب‌فروشی‌هایی که به تازگی در نوامبر باز شده‌است Liberia Byron نام دارد و در منطقه سنت آنتونی شروع به کار کرده است.

 

ماریانا ساریاس، یکی از مالکین این مغازه تاکید می‌کند که:

 

«ما سه سال بود که قصد داشتیم کار فروشگاه را شروع کنیم و امسال در نهایت قرار شد این کسب و کار را در ماه اوت افتتاح کنیم و طبیعتاً متوجه شدیم امکانش وجود ندارد. اما بعد از ۹ ماه که همه چیز مبهم بود، تصمیم اصلی را گرفتیم و کار را شروع کردیم. این کسب و کار کوچک  شروع شده بود و ما با سرمایه‌ای که داشتیم، جز نگرانی به چیز دیگری فکر نمی‌کردبم. اما روزی که در ماه نوامبر کتاب‌فروشی‌ افتتاح شد، مردم شروع به صف کشیدن کردند و مغازه پر از خریدار و علاقه‌مند شد! من هم دقیقاً نمی‌دانم دلیل آن مدت طولانیِ قرنطینه بود که مردم این مقدار ذوق نشان دادند یا به دلیل منطقه‌ای بود که کتاب‌فروشی در آنجا واقع شده بود. روز اول در کتاب‌فروشی حتّی جای سوزن انداختن نبود. از آن روز به بعد هم مردم مدام می‌آمدند.»

 

ماریانا ساریانس همچنین گفت: «همه‌گیری کرونا باعث شد افراد متوجه شوند که باید کتاب‌فروشی‌های محلی را پشتیبانی کنند و مراقب‌شان باشند. این کتاب‌فروشی‌ها به گونه‌ای مراکز فرهنگی یک منطقه شناخته می‌شوند.» او همچنین به این مسأله اشاره کرد که به عنوان ناشر هم شاهد افزایشی در میزان چاپ کتاب بوده‌است. انگار مردم متوجه شده‌اند که کتاب‌ها در حقیقت همراهان بهتری هستند، و این انزوا مردم را مجاب کرده است که به عادت کتاب‌خوانی برگردند.

 

 

موردی که باید اشاره شود این است که در سال‌های اخیر صنعت فروش و نشر کتاب با مشکلاتی روبرو بوده است. در سال ۲۰۱۳ کتاب‌فروشی کاتالونیا که مرکز اصلی خرید کتاب است به اجبار مسائل اقتصادی کار خود را تعطیل کرد و در عوض فروشگاه مک‌دونالد در همان مکان تاسیس شد. در همین سال، کتاب‌خانهٔ کاندولا که مرکزی برای پیدا کردن کتب دست دوم بود و تبدیل به مکانی شده بود که کتب فراموش شده را می‌توانستیم در آن بیابیم تعطیل شد و اکنون فروشگاه لباس فروشی مانگو جای آن است.

 

 

 

مترجم: نوید نصرالهی شهری


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :