English

نمایشگاه مجازی کتاب در گردش مالی ناشران نقش مثبتی خواهد داشت

آرشیو خبر بازدید: 36 کد مطلب: 5823  

نمایشگاه مجازی کتاب در گردش مالی ناشران نقش مثبتی خواهد داشت

خبرگزاری مهر
حسن‌پور می‌گوید: نمایشگاه مجازی کتاب نسخه کوچک شده نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است که با توجه به بحران صنعت نشر پس از شیوع کرونا می‌تواند در گردش مالی ناشران نقش به‌سزایی داشته باشد.
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۴ دي ساعت 14:28

 هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، درباره ایده اجرای نمایشگاه کتاب تهران  گفت: برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در سطح کشوری و به صورت گسترده نخستین تجربه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ ما در اتحادیه و صنف نیز تا جایی که می‌توانیم تجربیات خود را به آن‌ها منتقل می‌کنیم؛ طبیعی است نگرانی‌هایی وجود داشته باشد اما باید تجربه شود.

 

وی افزود: معتقدم اگر قرار است این نمایشگاه برگزار شود نکته‌های زیادی را شامل می‌شود که همه آن‌ها را به همکاران خانه کتاب و ادبیات ایران منتقل کرده‌ایم، مثل اینکه حقوق همه ناشران حفظ شود؛ در عین حال حقوق مصرف‌کننده نیز باید رعایت شود و شکل کار به‌گونه‌ای نباشد که افرادی از بیرون نمایشگاه از موقعیت آن استفاده نامطلوب کنند.

حسن پور ادامه داد: در یک نگاه کلی باید گفت که نمایشگاه مجازی کتاب نسخه خیلی کوچک نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است؛ با اینکه در کل با برگزاری نمایشگاه کتاب مشکل داریم اما از سوی دیگر صنعت نشر به شدت نیاز دارد که ورودی سرمایه داشته باشد و این سرمایه هر سال در نمایشگاه کتاب تهران تزریق می‌شد.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه امسال شاید نمایشگاه مجازی مقداری از آن را جبران کند، گفت: اگرچه این نمایشگاه مجازی نمی‌توانند همانند نمایشگاه فیزیکی باشد اما به گردش مالی نشر کمک می‌کند و برگزاری آن اهمیت دارد.

وی درباره پیشنهاد برخی افراد مبنی بر حضور کتابفروشان در نمایشگاه مجازی کتاب نیز توضیح داد: نمایشگاه کتاب اگر به عنوان فروشگاه باشد همه رسته‌های نشر را می‌توان در آن گنجاند اما مساله اینجا است که با این کار ماهیت این رویداد از بین می‌رود و ممکن است اتفاق‌هایی رخ بدهد که نتوان آن‌ها را کنترل کرد.

به گفته حسن‌پور، با تدبیری که در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اندیشیده شده است در طرح‌های فصلی خرید کتاب کتابفروشان از حمایت‌ها منتفع می‌شوند و در نمایشگاه ناشران؛ به همین دلیل که در فروش فصلی ناشران نباید ورود پیدا کنند در فروش نمایشگاهی هم کتابفروشان نباید ورود پیدا کنند.


اخبار مرتبط با این خبر


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :