English

افزایش ۸.۲ درصدی فروش کتاب های چاپی در سال ۲۰۲۰

آرشیو خبر بازدید: 45 کد مطلب: 5829  

افزایش ۸.۲ درصدی فروش کتاب های چاپی در سال ۲۰۲۰

باکتاب آنلاین به نقل از پابلیشرزویکلی
طبق آخرین آمار سازمان مطالعهٔ گرایشات و روندهای چاپ (NPD)، تعداد کتب به فروش رسیده در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته شاهد افزایش ۸.۲ درصدی بوده است. تعداد کتاب‌های فروخته‌شده در سال ۲۰۱۹ بالغ بر ۶۹۳/۷ میلیون تخمین زده شده که در سال ۲۰۲۰ به بالای ۷۵۰/۹ میلیون نسخه رسیده‌است.
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي ساعت 11:12

 

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان Bookscan ، این رقم بیشترین میزان افزایش از سال ۲۰۱۰ محسوب می‌شود. فروش کتب در این سال فقط در اوایل فصل بهار نسبت به سال‌های گذشته بیشتر نشده بود، مسأله‌ای که دلیلی جز قرنطینهٔ ناشی از همه‌گیریِ ویروس کرونا نداشت، قرنطینه ای که در پی آن بسیاری از فروشگاه‌ها بسته شدند و نگرانی‌های مختلفی در باب فروش و نشر بوجود آمد. اما این کاهش، دائمی نبود و فروش‌های آنلاین همراه با فروشگاه‌های غیر‌رسمی توانستند این ضرر را جبران کنند.

در اواسط و اواخر بهار سال ۲۰۲۰، زمانی که والدین می‌بایست ساز‌و‌کار کلاس‌های آنلاین کودکانشان را جور می‌کردند، صنعت چاپ و فروش کتاب شاهدِ افزایشی ناگهانی بود؛ افزایشی که خود را بیشتر در کتاب‌های غیرداستانی کودکان و نوجوانان نشان داد، دسته ای از کتب که فروششان نهایتاً  ۲۳ درصد بیشتر از سال گذشته شد. بالاترین افزایش در زیرمجموعه‌های این دسته متعلق به کتب آموزشی، مراجع و آموزش زبان بود که بیش از ۵۵/۵ درصد رشد نشان داد. همچنین، کتب مربوط به بازی‌ها، فعالیت‌ها، و اوقات فراغت نیز بیش از ۳۱/۳ درصد افزایش داشت.

کتاب‌هایِ داستانی مرتبط با کودکان ونوجوانان نیز سال پر فرازی را سپری کردند و شاهد رشدِ ۱۱ درصدی بودند. در این میان، داستان‌های عمومی بیشترین سهم را داشتند (۱۷ درصد)، و بعد از آن نیز داستان‌های حیوانات (با رشد ۱۶‌درصدی ) قرار دارد.

مابین کتب نوشته شده برای بزرگسالان، کتاب‌های داستان و رمان شاهد رشد ۶ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ بودند. مهمترین اثر از نظر فروش، رمانی با نام «جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند» اثر ویلیام اوونز با فروش بیش از  ۱/۱ ملیون نسخه است. دیگر اثری که می‌توان از آن نام برد، رمان «پسر ، خال ، روباه و اسب» اثر چارلی مکسی با بیش از ۸۳۴ هزار نسخه فروش است. رمان حائز اهمیت بعدی کتاب «آتش‌های کوچک در همه جا» اثر سلیت آن جی با فروش بیش از ۵۹۷ هزار نسخه است. سپس کتاب «خاک آمریکا -نشت شوریدگی» نوشتهٔ جیمی کامینگز (۵۲۴ هزار فروش) در ادامه لیست قرار دارد.  [تمام کتاب معرفی شده نیز در ایران ترجمه شده‌ و با همین عناوین در دسترس‌اند] بیشترین افزایش در ارتباط با رمان‌های مصور (با ۲۹ درصد افزایش) و همچنین داستان‌های هیجانی و ماجراجویانه (با ۱۳ درصد افزایش) رخ داده است.

همچنین فروش موضوعات سیاسی با محوریت برابری اجتماعی رشد ۴ درصدی داشته است، به عنوان مثال کتاب «سرزمین موعود» باراک اوباما نیز با فروش بیش از ۲/۵ ملیون نسخه پرفروش‌ترین عنوان در این زمینه به شمار می‌آید. اگرچه جالب است بداینم فروش سفرنامه‌ها و راهنماهایِ سفر با کاهش چشمگیری همراه بوده است و بیش از ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

 

 

مترجم: نوید نصرالهی شهری 


اخبار مرتبط با این خبر
ردیفتیترتاریخ
1 افزایش ۸.۲ درصدی فروش کتاب های چاپی در سال ۲۰۲۰ ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :